Otto Witchterle - izumitelj mehkih kontaktnih leč

Otto Witchterle, rojen 27. oktobra 1913 v kraju Prostojev na češkem je znan kot prvi, ki je izumil mehke kontaktne leče. Witchterle je bil češki kemik in ustanovitelj inštituta za makromolekulsko kemijo, dolgoletni profesor na Univerzi za kemijsko tehnologijo, deloval pa je tudi kot član Češkoslovaške akademske znanosti.

Kot vsi najboljši izumitelji je tudi on prebil ogromno časa v laboratoriju, kjer se je trudil, da bi uspešno prestal poskuse, ki so v preteklosti spodleteli ostalim pionirjem.

Witchterle- izumitelj mehkih kontaktnih lec

Srednjo šolo je dokončal v rodnem mestu Prostojev in se kasneje vpisal na Kemijsko tehnično fakulteto v Pragi, kjer je nato po diplomi od leta 1939 tudi poučeval. Leta 1939 je napisal že svoj drugi doktorat na temo kemije. Kmalu zatem je univerza doživela zaprtje zaradi vojne. Leta 1940 se je zaposlil v raziskovalnem inštitutu Bata v Zlinu, kjer je vodil delovno skupino, ki se je ukvarjala z raziskovanjem poliamidov in caprolactamov. V letu 1942 je bil nekaj mesecev zaradi režima tudi zaprt. Po 2. svetovni vojni se je vrnil na Univerzo za kemijsko tehnologijo in se specializiral v organski kemiji. Leta 1945 je opravil habilitacijo organske kemije in pričel predavati splošno ter anorgansko kemijo. Napisal je tudi nemški in češki učbenik organske kemije.

Leta 1952 je postal dekan novo ustanovljenega inštituta za kemijsko tehnologijo v Pragi. V sodelovanju z Drahoslav Limom sta izvajala poskuse (sinteza zamreženega hidrofilnega gela), z namenom, da bi našla primeren material za očesne vsadke. Skupaj sta uspela pripraviti poly (hydroxyethylmet-hakrylátový )(pHEMA) gel, ki je lahko absorbiral do kar 40 odstotkov vode, s katerim so nato pregledali ustrezne mehanske lastnosti materiala. Gel sta leta 1953 tudi patentirala. Leta 1957 Witchterle uspe narediti prvih 100 mehkih kontaktnih leč, ki pa so se ob uporabi prelomile tako, da poskus ni bil uspešen.

Leta 1958 je bil profesor Wichterle, skupaj s številnimi drugimi odličnimi profesorji zaradi politične krize v državi odpuščen, saj je na češkem vladala politična kriza.

Še istega leta Wichterle postane ravnatelj Inštituta za makro-mulekulsko kemijo Češkoslovaške akademske znanosti. Zaradi gradnje inštituta je poskuse z obdelavo hidrogela opravljal kar na svojem domu. Tako je leta 1961, ki šteje za leto izuma mehke kontaktne leče na svoji kuhinjski mizi prvič uspešno proizvedel štiri leče. Aparat za izdelavo leč je bil sestavljen in predmetov, ki jih je našel v domačem okolju (otroške igrače, dinamo, zvonec, itd.). Z izboljšano verzijo prototipa je že v letu 1962 izdelal 5500 mehkih kontaktnih leč.

Otto Wichterle, znanstvenik in pomembna osebnost nekdanje Češkoslovaške ter človek, zaradi katerega so danes dostopne in cenovno ugodne (hidrofilne) mehke kontaktne leče, je umrl 18. avgusta 1998.

Wichterle ni bil prvi, ki se je ukvarjal z lečami. Zgodovina nam pokaže, da so prvič uporabljene leče omenjene že v besedilu iz antične Grčije in Rima. V tistem obdobju so bile razvite številne teorije o izvoru svetlobe, avtorjev kot so Pitagora, Platon in Aristotel. Novejši dokumentirani poskusi pa izhajajo izpred petih stoletij, ko so ugotavljali predvsem očesne napake in njihove rešitve.

Komentarji

Imate kakšno vprašanje?