Akantameba

Akantameba je prosto živeča pražival, katero lahko najdemo v čistih vodah, največkrat pa je prisotna na tropskih in subtropskih območjih. Akantamebo lahko najdemo tudi v pitni vodi in bazenih, saj jo kljub uporabi klora ni moč zatreti.

Nepravilna uporaba kontaktnih leč in neupoštevanje higiene, lahko prevede do tega, da bi se Ameba naselila na našo oko.

akantameba

Oftalmologi so se z Akantamebo prvič srečali v začetku 80-ih let v ZDA in Veliki Britaniji. Ta pražival lahko povzroča okužbe tudi drugod v telesu. Mnogokrat vstopi skozi sveže rane in se nato širi skozi centralni živčni sitem. Oftamologi poudarjajo predvsem okužbo z keratitisom. Keratitis je vnetje roženice oziroma vnetje sprednjega dela očesa. Če se oko ne začne dovolj hitro zdraviti, lahko akantameba vodi tudi v slepoto. Uradno je bilo od odkritja praživali v očesu pa do konca 80-ih let ugotovljenih 268 vnetij, ki jih je povzročila Ameba.

Akantameba se zadržuje v vodi in jo lahko ob nepravilni higieni kontaktnih leč in posodice za shranjevanje najdemo na njenih robovih. Najpogosteje pa se pojavi zaradi izpiranja kontaktnih leč in posodice za shranjevanje z vodo iz pipe. Značilna simptoma okužbe (vnetje roženice) sta srbenje in ostra, pekoča bolečina v očeh. Uporaba peroksidne raztopine uničuje prisotnost Akantamebe.

Akantameba se pojavlja v dveh oblikah in sicer v Vegetativni obliki (trophozit) in vstavljeni, mirujoči obliki (cista). Trophozit se razmnožuje izjemno aktivno in se neopazno premika, lahko pa se v primernih razmerah spremeni v kapsule cist. Cisto lahko definiramo, kot grobo in vzdržljivo celično steno, ki učinkovito ščiti pražival pred škodljivimi vplivi okolja.

Okužba z Akantamebo

Okužba z Akantamebo se lahko pojavi z izpiranjem kontaktnih leč z vodo iz pipe, z nezadostnim čiščenjem in dezinfekcijo kontaktnih leč, shranjevanjem leč v kontaminirani fiziološki raztopini in tudi v primeru, če so bile leče v stiku s slino. Manjša verjetnost okužbe z Amebo je lahko tudi preko prhanja s kontaktnimi lečami in plavanjem.

Vedno upoštevajte vsa higienska navodila in priporočila proizvajalca in očesnega zdravnika pri ravnanju z kontaktnimi lečami!